Střešní terasa ve stylu Provence

Rozdělení dle pobytové funkce na část meditační (z ložnice), snídaňovou, společenskou a relaxační. Prostor terasy by měl na člověka působit lehkým svěžím dojmem. To je díky přítomnosti mnoha stavebních prvků složité. Zvláště pak, když je terasa ve tvaru U a jediný souvislejší prostor je tak ve společenské části.

Zeleň by měla mít divoký neučesaný charakter ve stylu provensálské přírody. Prostor by tak měl být živý, voňavý a plný barev, žádný minimalismus či sterilní formální výzdoba. Hlavním materiálem bude dřevo. Mělo by dojít k zakrytí i moderních skleněných prvků zábradlí či skleněných stěn na fasádě budovy. Vždy je nejdříve potřeba uchopit formu a to je díky přítomnosti moderních prvků budovy složité.


Hlavním problémem zde bylo, jak pracovat s nádobami na rostliny, aby ještě více neroztříštily prostor terasy. Původně jsme si zahrávali s abstraktními tvary které by tancovaly po ploše terasy - to ale vytvořilo příliš složitou kompozici, která postrádala potřebnou lehkost. Došli jsem tak názoru, že by bylo třeba zachovat pravidelný půdorys nádob, aby se navázalo na geometrickou pravidelnost terasy.

Samotný odklon k "přírodnosti" tak vyšel z vizuálu nádob... .Trochu nekoncepčně jsme u nádob odebrali některé stěny a nahradil je svahováním, které by končilo v úrovni dřevěné terasy a v podstatě se nám tak vytvořil prostor pro zelenou kompozici, která by příjemně vtáhla nádoby do přírodního pojetí výsadeb. Rozšíří se tak výrazně plocha na osázení a s ním se i sníží váhové zatížení díky menší vrstvě zeminy. Jednotlivé partie jsou díky umístění osázených míst odděleny a vzniká tak potřebné soukromí.

Vířivka je zapuštěná v zeleni, k dosažení potřebné útulnosti. Popínavé rostliny by pomohly řešit ozelenění ploch s nedostatkem prostoru k průchodu. V neposlední řadě by nebylo špatné použít k podpoření nálady autentické artefakty z Provence - stolečky a vázy.

  • velikost 100 m2

 

© 2019, Všechny práva vyhrazena JAMI Gardens s. r. o. Vytvořilo 4every1 s.r.o.