Přírodní koupání si můžete užít i na zahradě

Uprostřed parného léta, kdy veřejná koupaliště praskají ve švech a v přírodních nádržích se množí sinice, je vlastní koupání u domu k nezaplacení. Mnoho lidí se proto rozhodně pro koupi zahradního bazénu. Ten však vyžaduje pravidelnou údržbu a často se vyjímá na zahradě jako modře zářící létající talíř a to zvláště mimo koupací sezónu. Mnohem přirozenější, estetičtější a pohodlnější variantou je přitom koupací jezírko.

Koupací jezírko nejen že působí v zahradě estetičtěji než bazén, ale na rozdíl od bazénu je pěkné po celý rok. S každým ročním obdobím se mění a tím působí v zahradě jako oživující prvek. 

Koupání v biotopu je také mnohem zdravější než v bazénu, protože k údržbě vody není třeba žádných chemických čistidel. Proto je velmi vhodný pro alergiky a malé děti. Protože biotop využívá výhradně přírodních principů čištění, je i jeho údržba jen minimální. 


Jak biotop funguje

Vodní plocha biotopu je rozdělena zhruba na polovinu. Jedna část, ta hlubší (2 - 2,5 m), je určena ke koupání. Mělčí část je osázena vodními rostlinami, které díky svým schopnostem vázat živiny udržují v biotopu biologickou rovnováhu. 


Zásady zakládání biotopu

Rozhodnete-li se pro založení koupacího jezírka, měli byste vzít na vědomí několik obecných zásad a doporučení. 

Zaprvé je nutné zvážit, zda máte pro biotop na zahradě dostatečně velkou plochu. Obecně se doporučuje vyhradit nejméně 40m2, ideální je však plocha větší než 100m2. Při malých výměrách je totiž nutné podpořit čištění biotopu technikou - oběhovými čerpadly zajišťujícími výměnu vody mezi regenerační a koupací částí.


Koupací část biotopu musí být dostatečně hluboká, a to minimálně 1,8 metru. Zajistí se tak tepelná rovnováha a jezírko se nebude tolik přehřívat, čímž se zamezí nežádoucímu růstu řas. Koupání pro nejmenší děti zajistí část jezera řešená jako mělká pláž.

Důležité pro udržení čistoty biotopu je vyvarovat se přítomnosti ryb ve vodě. Ty znečišťují vodu nejen svými výkaly, ale zároveň ještě požírají organismy, které vodu čistí.


Nevýhody biotopu

  • větší zábor půdy (nutná velká plocha vodní hladiny)
  • založení biotopu není nejlevnější, obvykle stojí stejně nebo i více než klasický bazén
  • voda je „živá“ – v biotopu je přirozený výskyt broučků či žab
     

Výhody biotopu

  • plní estetickou funkci po celý rok 
  • oživující prvek v zahradě
  • nabízí zdravější koupání (vhodný pro alergiky)
  • přiláká množství zajímavých živočichů (skokani, vážky)
  • vyžaduje jen minimální údržbu

Pokud Vás problematika koupacích jezer zajímá, neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám poskytneme podrobnější informace.

 

© 2019, Všechny práva vyhrazena JAMI Gardens s. r. o. Vytvořilo 4every1 s.r.o.