Moderní způsob pěstování interiérových rostlin - hydroponie

Pokoje plné vzrostlých a prospívajících květin dnes bez větší námahy může mít každý. Některým interiérovým rostlinám totiž stačí jen minimální údržba a přitom mohou vypadat velice efektně. Vděčí za to hydroponii – modernímu dekorativnímu a hygienickému způsobu pěstování.

Podstatou hydroponie je pěstování rostlin bez půdy pouze v živném roztoku. Místo do substrátu je rostlina usazena do minerálního substrátu, čímž je nejčastěji expandovaný jílový granulát, takzvaný keramzit. 

Je však důležité zdůraznit, že pro tento typ pěstování se musí pořídit rostlina k tomu uzpůsobená. Klasické substrátové rostliny se velice ztěží na hydroponii přeučují.


Přednosti hydroponie

Největší předností hydroponie je snadná péče a optimální vývoj rostlin v živném roztoku bez nutnosti přesazování. 

Rostliny pěstované klasicky v půdě jsou na péči nesrovnatelně náročnější, přičemž největším rizikem je neúměrná zálivka. Krátký interval mezi zálivkami neumožňuje dostatečný přístup vzduchu ke kořenům, což způsobuje jejich zahnívání a vyvolává pravidelnou potřebu přesazování. Vzhledem k tomu, že první příznak zahnívání kořenů je vadnutí, často je okamžitá zálivka alias první pomoc pro rostlinu smrtelná. 

Výživu u hydroponických rostlin zajišťuje dlouhopůsobící iontové hnojivo, které se doplňuje zhruba jednou za čtvrt roku. Díky němu mají rostliny po celou dobu stabilní množství živin, které jim dodávají viditelnou vitalitu a díky nimž lépe zvládají horší podmínky (malá vlhkost vzduchu, méně světla, napadení škůdci).

Hydroponické nádoby jsou vybaveny vodoznaky, které přesně určí, kdy je potřeba rostlinu zalít. Časový interval a množství záleží na velikosti nádoby a rostliny, zpravidla je to však 7 – 15 dní.

Hydroponie je vhodná nejen do soukromých interiérů, díky své minimální údržbě a čistotě se zvlášť dobře hodí do veřejných prostor – bank, hotelů či nemocnic. Zajišťuje hygienický způsob pěstování interiérových rostlin, které tak přispívají ke zvyšování vzdušné vlhkosti a stávají se významným regulátorem škodlivin ve vzduchu. 

Rádi se Vám postaráme o kompletní servis počínaje poradenstvím, návrhem rostlin ale i výběrem okrasné nádoby, do které pak rostlinu ve finále instalujeme. Disponujeme rozsáhlým sortimentem rostlin i nádob našich holandských dodavatelů.

V neposlední řadě jsme Vám schopni ošetřit i Vaše stávající rostliny, tak aby byl zajištěn jejich optimální vývoj.  


 

© 2019, Všechny práva vyhrazena JAMI Gardens s. r. o. Vytvořilo 4every1 s.r.o.