Jak vzniká zahrada aneb Od nápadu k projektu

Zahrada je neodmyslitelnou součástí domu, je to vlastně pokoj bez stěn a pod otevřeným nebem.I Zárukou toho, že bude vypadat krásně po celá léta, je kvalitní projekt i založení. Investice do odborníků je sice vyšší než laické provedení, vrátí se však v ušetřených nákladech a to hlavně za údržbu.
 

Včasné oslovení

V prvé řadě je nutné vyhradit si dostatek času. Vzniku projektu by mělo předcházet několik konzultací majitele s architektem, na nichž se oba přesvědčí, že se vzájemně chápou – architekt musí dobře vnímat potřeby klienta a ten zas fakt, že tvorba zahrad má určitá pravidla. 
 

Než vznikne projekt

To, jak bude zahrada vypadat, záleží, nic naplat, zejména na vlastnostech pozemku. Proto architekt ze všeho nejdřív provede takzvaný rozbor stanoviště. Při něm zjistí, jaké jsou v dané oblasti klimatické podmínky, jaký typ půdy převažuje a vezme na vědomí i zajímavosti či nedostatky v okolí pozemku.

S postupem, jakým bude návrh vznikat je nutné seznámit majitele. Ten by tak měl získat jasnou představu o časové i finanční náročnosti celé spolupráce.
 

Jak vzniká projekt

Už na základě první schůzky a informací od majitelů načrtne architekt první skici s různými řešeními. O náčrtu se totiž diskutuje lépe než o abstraktních představách a rychleji se nad ním hledají vhodná řešení i nové nápady.

Základem projektu je takzvaná hmotová studie. Řeší se v ní rozmístění v ploše i prostoru. Plošně jde například o umístění obecných celků jako trávníku, výsadby, vodních prvků, zahradních staveb apod., řešení prostoru pak určuje obecnou výšku stromů a keřů s ohledem na potřeby majitele (např. uzavření průhledu na nevzhledný objekt). Konkrétní rostliny se paradoxně řeší až v posledních fázích projektování.

Projekt zahrady není levná záležitost. Je však nutné si uvědomit, že je to investice do budoucna, která se rozhodně vyplatí. Profesionální projekt by měl být zárukou, že se zahrada za pár let nepromění v džungli a jejím údržba bude minimální. V ceně projektu se odráží architektovo know-how a liší se dle náročnosti pozemku - náklady jsou vyšší, v závislosti na množství zahradních prvků – rozsah výsadeb, dlažeb, vody atd.

  • před oslovením architekta by si měl majitel pečlivě promyslet, k čemu by mu měla  zahrada sloužit; důležité je přemýšlet v dlouhodobém časovém horizontu (roli mohou hrát např. plánovaní potomci, sestěhování s rodiči, pořízení psa)
     
  • při tvorbě projektu je nutná komunikace a oboustranná výměna informací; tvorbě projektu by měly předcházet konzultace, na nichž by měly obě strany dojít k vzájemné shodě.

Jsme firmou, která nabízí komplexní služby – od projektování až k realizaci. Zákazníkovi tak ručíme za celý tvůrčí proces.

© 2019, Všechny práva vyhrazena JAMI Gardens s. r. o. Vytvořilo 4every1 s.r.o.